Ana e Malit noton në ujë, rrezikon përmbytjen Ujësjellësi Oblika 2

Shkodra

Ana e Malit noton në ujë, rrezikon përmbytjen Ujësjellësi Oblika 2

Më: 7 shkurt 2021 Në ora: 09:35
Ilustrim

Vijon të paraqitet e rëndë situata nga përmbytjet në njësinë administrative Ana e Malit në Shkodër.

Janë plot 1250 ha tokë nën ujë, ndërkohë që rruga e Obotit vijon të jetë e bllokuar nga shiu.

Dy shtëpi janë të përmbytura.

Ujësjellësi Oblika 1 është jashtë funksioni, ndërsa rrezikon përmbytja e ujësjellësit Oblika 2.

Situata e përmbytjeve në NJA Ana e Malit, datë 07.02.2021

– 1250 ha tokë bujqësore e përmbytur (fshatrat Oblikë, Obot Muriqan).

-Rruga e Obotit e bllokuar rreth 130 cm lartesi në rrugë.

-Shtëpi të përmbytura 2

– Prezencë uji në oborre 100 cm (fshati Obot.)

– Makina e Ushtrisë në gatishmëri ora 07:45- 16:00 tek ura Sadiçit.

-Rruga Obotit e pakalueshme (makina e ushtrisë nuk kalon ).

-Ujësjellësi Oblika 1 i bllokuar nga uji ( jashtë funksioni).

-Qendrat shendetësore në gatishmëri.

– Energji elektrike kemi në gjithë zonën.

-UKSH vazhdon të furnizojë me ujë të pijshem banorët e fshatit Oblikë (kryesisht pallate).

– Varkat e ushtrisë, reparti BMR Tirane janë në gatishmëri (sipas nevojave) tek ura Sadiçit (fshati Obot).

-Në disa toka bujqësore lartësia e ujit arrin 2- 2.5 m.

– Rrezikon përmbytja e ujësjellesit Oblika 2.

– E bllokuar rruga Goricë rreth 25-30 cm uje, e kalueshme me shumë veshtirësi për makinat.

-Nevoja për bazë ushqimore për bagëtitë. Po presim të ulet sasia e ujit që të transportojmë ushqim për gjënë e gjallë. Me varka është e pamundur.

– Sot do të furnizojmë me ushqime të gjithë fshatin Obot. Do të realizojmë transportin për ushqime me banorët me varkat familjare për çdo shtëpi.

– Situata është shumë kritike (Dita 31).

-Ka rritje të nivelit të ujit

-Përmbytje ka dhe në tokat e fshatit Velinaj dhe Shtuf.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat