Falsifikonin dokumente kundrejt parave, 3 të arrestuar në Shkodër. U sekuestrohen pasaporta e vizë angleze

Shkodra

Falsifikonin dokumente kundrejt parave, 3 të arrestuar në Shkodër. U sekuestrohen pasaporta e vizë angleze

Më: 1 prill 2022 Në ora: 09:48
Pamje nga aksioni

Policia e Shkodrës ka goditur një veprimtari kriminale të falsifikimit të dokumenteve. 

Në pranga ranë 3 shtetas, ndërsa u procedua në gjendje të lirë 1 tjetër.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan dokumente identifikimi dhe dokumente të tjera, të dyshuara të falsifikuara.

U ndaluan shtetasit:  

- Skender Priska, 68 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale "Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i dokumenteve" dhe "Falsifikimi i dokumenteve shkollore";

- Brahim Brahimaj, 64 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale "Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave" dhe "Falsifikimi i dokumenteve shëndetësore”, të kryera në bashkëpunim;

- Pjerin Brahimaj, 32 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale "Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave", kryer në bashkëpunim. 

Gjithashtu, u procedua në gjendje të lirë për veprën penale "Falsifikimi i dokumenteve shëndetësore”, kryer në bashkëpunim, shtetasi B. Sh., 56 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë teknik-radiolog pranë një spitali privat në Tiranë. 

Policia thotë se gjatë muajit mars, këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë falsifikuar dokumente identifikimi, dokumente mjekësore dhe shkollore, në këmbim të vlerave të ndryshme monetare.         

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar 3 dokumente identifikimi (pasaporta), të dyshuara të falsifikuara, vizë angleze e dyshuar false, 1 laptop dhe një sasi e konsiderueshme parash.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, për veprime të mëtejshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat