Shoferët e Shkodrës drejt Malit të Zi për të blerë naftë më lirë

Shkodra

Shoferët e Shkodrës drejt Malit të Zi për të blerë naftë më lirë

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 15:58
Foto ilustrim

Çmimi i lartë ka shtyrë shumë qytetarë shkodranë dhe zonave përreth të dynden drejt territorit të Malit të Zi për të furnizuar mjetet e tyre.

Në fundjavë radha në pikat e karburantit në Malin e Zi ishte kilometrike.

Për qytetarët çmimi i naftës në Shqipëri është i papërballueshëm.

Për operatorët turistik të cilët merren me transportin e udhëtarëve, nëse do vijohet me këto çmime do shkojnë drejt falimentit.

Pas rritjes së çmimit të naftës në bursë, Mali i Zi uli me 50 për qind akcizën duke ndikuar kështu në uljen e çmimit të karburantit.

Për shqiptarët, Mali i Zi është zgjidhja për çmimet e larta të karburanteve në vend.

Shqipëria renditet në top 10-shen e Evropës për naftën më të shtrenjtë, përkrah vendeve si Suedia, Zvicra, Danimarka apo Mbretëria e Bashkuar, vende të cilat kanë një nivel të ardhurash mesatare për frymë shumëfish më të lartë se ne. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat