Varkat turistike një realitet i ri në Liqenin e Shkodrës! Fillon ankorimi i tyre dhe lundrimi elitar në këtë pasuri ujore

Shkodra

Varkat turistike një realitet i ri në Liqenin e Shkodrës! Fillon ankorimi i tyre dhe lundrimi elitar në këtë pasuri ujore

Më: 14 prill 2024 Në ora: 13:06
Foto nga vendi i ngjarjes

Varkat turistike janë sot një realitet në Liqenin e Shkodrës, duke rikthyer lundrimin në këtë pasuri të të gjithëve.

Falë mbështetjes së Fondit Shqiptar të Zhvillimit dhe Qeverisë Shqiptare, pranë molit të Shirokës janë ankoruar tashmë dy varkat e para turistike me kapacitet 33 vende secila që janë një mundësi për vizitorët në Shirokë për të shijuar magjinë e liqenit më të madh në Ballkan. Kryetari i Bashkisë Shkodër, Benet Beci, ne në intervistë për mediat u shpreh i lumtur për këtë hap të parë që synon rikthimin e lundrimit elitar në Liqenin e Shkodrës

Varkat i shtohen një rrjeti ndërhyrjesh që ka nisur me krijimin e 3 moleve përgjatë liqenit dhe lumit Buna.

Dy molet ne Shirokë dhe Zogaj kanë përfunduar ndërkohë që në një kohë të shkurtër do të përfundojë edhe moloja pranë Urës së Bunës të cilat së bashku krijojnë një rrjet molesh për ankorimin e varkave turistike dhe rikthimin e lundrimit elitar në këtë pasuri ujore të Shkodrës në shërbim të turizmit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat