Hirscher i pandalshëm, triumfoi në sllallom - Bota Sot
Hirscher i pandalshëm, triumfoi në sllallom

Skijim

Hirscher i pandalshëm, triumfoi në sllallom

Nga: Kemajl Goca Më: 7 janar 2018 Në ora: 15:11
Marcel Hirscher

Të enjten (me 4 janar) që e lamë pas, kampioni në fuqi i botës, Marcel Hirscher, triumfoi në disiplinën e sllallomit që u mbajt në Slejm të Zaagrebit, kurse të shtunën (me 6 janar) ngadhënjeu në sllallomin e madh dhe sot në sllallom, këto garat e fundit u mbajtën në Adelboden të Zvicrës.  Hirscher regjistroi fitoren e 52 në karrierën e tij.

Një sukses i madh i Hirscherit dhe vazhdon rrugën drejt titullit të pestë në botë! Austriaku zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 1:50.94 minuta,  por me kohën më të mirë për 13 qindtat se bashkëkombëasi i tij, Michael Matt. Në vend të tretë u rendit norvegjezi Henrik Kristoffersen, me kohë më të ngadalshme për 16 qindtat se fituesi i garës.

Skiatori suedez Andre Myhrer renditet në pozitën e katërt për 78 qindtat nga vendi i parë, por kishte kohën më të mirë për pesë qindtat se francezi Alexis Pinturault. Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Hirscher udhëheq me 874 pikë, pasojnë: Kristoffersen (720), Pinturault (547), Jansrud (480), Svindal (454) etj. kurse në sllallom kryeson me 454 pikë, i ndjekur nga Kristoffersen (355), Matt (308), Myhrer (263) etj.

Rezultatet

1. Marcel Hirscher (AUT)          1:50.94

2. Michael Matt (Austria)        0.13

3. Henrik Kristoffersen (Norvegjia) 0.16

4. André Myhrer (Suedia)        0.78

5. Alexis Pinturault (Franca)    0.83

6. Stefano Gross (Italia)   1.43

7. Sebastian Foss-Solevaag (Norvegjia)  1.55

8. Loïc Meillard (Zvicra)  1.56

9. Christian Hirschbühl (Austria)     1.64

10. Linus Strasser (Gjermania)         1.72

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat