Bolsonaro tërhiqet, Huawei mund të ndërtojë rrjetin 5G në Brazil

Teknologji

Bolsonaro tërhiqet, Huawei mund të ndërtojë rrjetin 5G në Brazil

Më: 16 janar 2021 Në ora: 23:15
Foto ilustrim

Qeveria e Brazilit do të pranojë kompaninë kineze të teknologjisë Huawei që të marrë pjesë në ankandet për rrjetin 5G. Sipas qeverisë së Brazilit ankandi do të zhvillohet në qershor të këtij viti, ku pritet të marrin pjesë shumë kompani.

Kostot financiare të rrjetit 5G do të arrijnë në miliarda Dollarë dhe duket se Jair Bolsonaro është tërhequr nga refuzimi që i kishte bërë kompanisë kineze. Kjo tërheqje bëhet në një kohë kur Presidenti i SHBA, Donald Trump,  ka humbur zgjedhjet dhe po përpiqet të lërë shtëpinë e bardhë.

Bolsonaro ka kundërshtuar kompaninë Huawei me arsyet se ajo mund të ndajë të dhëna me qeverinë kineze, por asnjëherë këto akuza nuk janë provuar.

Afrimi me Huawei bëhet dhe për faktin se kjo kompani mund të ofrojë një çmim më të lirë për rrjetin 5G, krahasuar me oferta e bëra nga kompanitë perëndimore.

Por edhe pse Bolsonaro është shprehur pro kompanisë nga kina, sërish në qeverinë e tij ka mendime kundër, ku një prej zërave më të fortë është dhe zëvendës Presidenti, Hamilton Mourao.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat