Facebook dhe Telegram gjobiten nga Rusia

Teknologji

Facebook dhe Telegram gjobiten nga Rusia

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 21:29
Facebook

Autoritetet ruse urdhëruan të enjten Facebookun dhe aplikacionin e mesazheve Telegram të paguanin gjoba të mëdha për dështimin për të hequr një përmbajtje të ndaluar, një veprim që mund të jetë pjesë e përpjekjeve në rritje të qeverisë për të forcuar kontrollin mbi platformat e rrjeteve sociale mes disidencës politike.

Një gjykatë në Moskë gjobiti Facebookun me një total prej afërisht 236.000 dollarë dhe Telegramin me 139.000 dollarë. Nuk ishte e qartë se çfarë lloji të përmbajtjes nuk arritën të hiqnin platformat.

Ishte hera e dytë që të dy kompanitë gjobiteshin javët e fundit. Më 25 maj, Facebooku u urdhërua të paguante 362.000 dollarë pasi nuk hoqi një përmbajtje e gjykuar si e paligjshme nga autoritetet ruse. Një muaj më parë, Telegrami u urdhërua gjithashtu të paguante 69.000 dollarë për mosmarrjen e thirrjeve për të protestuar.

Në fillim të këtij viti, mbikëqyrësi shtetëror i komunikimit i Rusisë, Roskomnadzor, filloi të ngadalësonte Twitterin dhe e kërcënoi atë me një ndalim, gjithashtu për shkak të dështimit të pretenduar prej tyre për të fshirë përmbajtje të paligjshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat