Gjobiten ‘Twitter’, ‘Facebook’ dhe ‘WhatsApp’

Teknologji

Gjobiten ‘Twitter’, ‘Facebook’ dhe ‘WhatsApp’

Më: 26 gusht 2021 Në ora: 21:49
Ilustrim

Një gjykatë ruse ka gjobitur ‘Twitter’-in me 17 milionë rubla (195,116 euro), 15 milionë rubla (171,161 euro) ‘Facebook’ dhe 4 milionë rubla (45,910 euro) ‘WhatsApp’.

Mësohet se gjykata ka marrë këtë vendim pasi pretendon se këto rrjete sociale kanë refuzuar  transferimin e të dhënave personale të përdoruesve në Rusi.

Sipas ligjit të vitit 2015, të gjitha kompanitë e huaja duhet të mbajnë të dhëna për përdoruesit e tyre rusë në serverët e kompjuterëve brenda vendit.

Platforma e rrjeteve sociale të biznesit LinkedIn në 2016 dhe aplikacioni Telegram në 2018 u bllokuan në Rusi për të njëjtat arsye.

Në korrik 2020, Turqia miratoi një ligj me kërkesa të ngjashme për të dhënat e përdoruesve lokalë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat