Twitter prezanton metodën e re që bllokon komentet ofenduese

Teknologji

Twitter prezanton metodën e re që bllokon komentet ofenduese

Më: 2 shtator 2021 Në ora: 09:49
Foto ilustrim

Twitter pritet të lançojë një veçori të re për të ndaluar gjuhën e urrejtjes.

Platforma e mediave sociale prezantoi “Modalitetin e Sigurisë”, që do t’i lejojë përdoruesit të bllokojnë automatikisht një llogari për disa ditë për çdo koment negativ ndaj tyre.

Llogaritë që bllokohen automatikisht nuk do të jenë në gjendje përkohësisht të ndjekin një përdorues, të shohin tweet-et e tyre ose t’u dërgojnë mesazhe direkte.

Tani për tani, kompania tha se “Safety Mode” do të testohet tek një grup i vogël llogarish në iOS, Android dhe Desktop. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat