Seagate zhvillon hard disqe me deri në 100 terabajt

Teknologji

Seagate zhvillon hard disqe me deri në 100 terabajt

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 20:16
Foto ilustrim

Prodhuesi dëshiron të sjellë hard disqe me një kapacitet ruajtës prej 100 TB në treg deri në vitin 2030. 20 TB HDD janë tashmë në qarkullim.

Prodhuesi amerikan i hard disqeve Seagate zhvillon hard disqe me kapacitet gjigant. Një HDD 30 TB duhet të jetë në dispozicion deri në 2023 ose 2024. Për vitin 2026 një disk me 50 TB të planifikuar dhe 2030 Seagate dëshiron kufirin e arritjes prej 100 TB, raporton Tech Times.

Teknologji e re

Seagate mbështetet në HAMR për këtë. Shkurtesa qëndron për Regjistrimin magnetik të ndihmuar nga nxehtësia.

Regjistrimi magnetik i ndihmuar nga nxehtësia mundëson një densitet më të madh të të dhënave. Përdorimi i grafenit, i cili ka një rezistencë më të lartë të nxehtësisë dhe zëvendëson shtresën mbrojtëse të HDD-ve me bazë karboni, mund të rrisë gjithashtu dendësinë e ruajtjes.

Disku i fortë 20 TB tashmë në dispozicion

Një hard disk me një kapacitet 20 TB bazuar në teknologjinë HAMR ka qenë në dispozicion të klientëve të zgjedhur për ta provuar që nga dhjetori i kaluar.

HDD -të HAMR fillimisht po prodhohen vetëm në një numër të vogël.

Seagate thotë se ata thjesht duan të prodhojnë sa duhet për të njohur klientët e rëndësishëm me teknologjinë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat