Për të ‘nxitur’ fëmijët të qëndrojnë larg përmbajtjes së dëmshme, Facebook paralajmëron veçori të tjera

Teknologji

Për të ‘nxitur’ fëmijët të qëndrojnë larg përmbajtjes së dëmshme, Facebook paralajmëron veçori të tjera

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 08:46
Foto Ilustrim

Facebook, pas pretendimeve se platformat e tij dëmtojnë fëmijët, do të prezantojë disa veçori duke përfshirë nxitjen e adoleshentëve për të bërë një pushim duke përdorur aplikacionin e tij për ndarjen e fotografive Instagram.

Gjithashtu, përmes veçorisë pritet të bëhet edhe “nxitja” e adoleshentëve nëse ata vazhdimisht shikojnë të njëjtën përmbajtje që nuk është e favorshme për mirëqenien e tyre.

Kështu, siç vlerësohet më tej, Facebook-u po planifikon të vendosë kontrolle të reja për adoleshentët në baza fakultative, në mënyrë që prindërit ose kujdestarët të mbikëqyrin atë që adoleshentët e tyre po bëjnë në internet.

Këto nisma vijnë pasi Facebook njoftoi në fund të muajit të kaluar se po ndërpriste punën në projektin e tij “Instagram for Kids” (Instagram për fëmijët).

Por kritikët thonë se planit i mungojnë hollësitë dhe ata janë skeptikë se tiparet e reja do të ishin efektive. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat