A do të paguajë Facebook gjobën mbi 14 milionë dollarëshe?

Teknologji

A do të paguajë Facebook gjobën mbi 14 milionë dollarëshe?

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 19:56
Foto ilustrim

Facebook do të paguajë deri në 14 milionë dollarë për të zgjidhur pretendimet se favorizoi punëtorët e huaj kundrejt amerikanëve.

Facebook ra dakord të martën të paguajë deri në 14.25 milionë dollarë për të zgjidhur pretendimet e ngritura nga qeveria federale se kompania kishte diskriminuar punonjësit amerikanë.

Departamenti i Drejtësisë paditi kompaninë në dhjetor, duke argumentuar se rrjeti social kishte refuzuar të “rekrutonte, merrte në konsideratë ose punësonte” amerikanë të kualifikuar për më shumë se 2,000 pozicione, raporton nytimes.

Në vend të kësaj, prokurorët akuzuan kompaninë se ua dha ato punë punëtorëve të huaj që kishin viza pune. Kompania gjithashtu zgjidhi veçmas shqetësimet e ngritura nga Departamenti i Punës nëse shkelte rregullat e punës.

Marrëveshja me Departamentin e Drejtësisë përfshinte pagesa prej 4.75 milionë dollarë për qeverinë dhe deri në 9.5 milionë dollarë për “viktimat e pranueshme të diskriminimit të pretenduar të Facebook”, sipas një njoftimi për shtyp.

Një zëdhënës i Facebook nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi vendbanimet. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat