Facebook favorizoi përdoruesit VIP

Teknologji

Facebook favorizoi përdoruesit VIP

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Facebook dështoi të japë detaje thelbësore në lidhje me programin “Cross-Check” që thuhet se mbrojti miliona përdorues VIP nga rregullat normale të përmbajtjes së platformës së mediave sociale, sipas bordit mbikëqyrës të kompanisë.

Gjigandi i teknologjisë “nuk ka qenë plotësisht i disponueshëm në Cross-Check”, tha bordi mbikëqyrës në një raport të botuar të enjten.

“Në disa raste, Facebook dështoi të sigurojë informacionin përkatës për Bordin, ndërsa në raste të tjera, informacioni që ai dha ishte i paplotë”, shtoi ai.

Facebook përdor Cross-Check për të rishikuar vendimet e përmbajtjes në lidhje me përdoruesit e profilit të lartë, si politikanë, të famshëm dhe gazetarë. Programi ishte rritur në kërpudha për të përfshirë 5.8 milionë përdorues në vitin 2020, sipas Wall Street Journal.

Bordi Mbikëqyrës i Facebook është një ent i përbërë nga ekspertë në fusha të tilla si liria e shprehjes dhe të drejtat e njeriut. Ata emërohen nga kompania, por funksionojnë në mënyrë të pavarur. Bordi Mbikëqyrës shpesh përshkruhet si një lloj Gjykate Supreme për Facebook pasi lejon përdoruesit të apelojnë vendimet e përmbajtjes në platformat në pronësi të Facebook, raporton cnn.

Në një raport të publikuar muajin e kaluar, Wall Street Journal përdori dokumente të brendshme të kompanisë për të treguar se Cross-Check mbron VIP-at nga proceset normale të zbatimit të Facebook. Në praktikë kjo do të thotë që postimet që shkelin rregullat e kompanisë nuk hiqen menjëherë ose individë të caktuar janë të imunizuar nga veprimet përmbarimore.

Në një deklaratë me shkrim, zëdhënësi i Facebookut, Andy Stone i tha Journal se kritikat ndaj Cross-Check ishin të drejta, por shtoi se sistemi “u krijua për një arsye të rëndësishme: për të krijuar një hap shtesë në mënyrë që të mund të zbatojmë me saktësi politikat për përmbajtjen që mund të kërkojnë më shumë mirëkuptim”.

Bordi tha të enjten se ka pranuar një kërkesë nga Facebook për të rishikuar Cross-Check dhe për të bërë rekomandime se si mund të ndryshohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat