​Një operacion me teknologji të re robotike u krye me sukses në Vjenë

Teknologji

​Një operacion me teknologji të re robotike u krye me sukses në Vjenë

Më: 3 nëntor 2021 Në ora: 19:47
Foto ilustrim

Një nga operacionet e para në botë me teknologji të re robotike është kryer në Klinikën Universitare për Otorinolaringologji në Vjenë.

Siç njoftuan zyrtarisht nga qyteti i Vjenës, gjatë implantimit, pajisja mundësoi qasjen e saktë në veshin e brendshëm plotësisht automatikisht dhe minimalisht invazivisht.

Kirurgjia robotike prej vitesh është pjesë e pandashme e kirurgjisë. Robotët përdoren si një krah i zgjatur i kirurgut dhe transmetojnë lëvizjet e tyre në hapësirën më të vogël të mundshme. Teknologjia e re me të cilën është kryer operacioni në Vjenë funksionon pa kontroll manual, por tërësisht automatikisht me ndihmën e një sistemi navigimi preciz.

"Teknologjia e re mund të krahasohet me një autopilot në një aeroplan. Si autopilot dhe robot, ai punon me një sistem navigimi preciz, i cili përmban të gjithë informacionin e nevojshëm për veshin e brendshëm në të cilin vendoset implanti. Roboti fillon dhe funksionon në mënyrë të pavarur, pa kontroll”, shpjegoi Wolfgang Gstottner nga Klinika e Otorinolaringologjisë.

Megjithatë, sistemi sigurisht që nuk funksionon plotësisht pa ndërhyrjen e faktorit njerëzor. Para operacionit bëhet një model tredimensional i veshit të brendshëm në bazë të tomografisë së kompjuterizuar. Nëse llogaritet se roboti ka qasje të papenguar në vesh, se nuk godet arteriet apo nervat, është i mundur operacioni. Kirurgu duhet vetëm të bëjë një prerje pas veshit dhe të vendosë implantin.

Roboti stërvitet gradualisht dhe kontrolli kryhet ndërmjet procedurave individuale.

Nëse disa nga vlerat nuk janë të favorshme për pacientin, roboti automatikisht ndalon operacionin, i cili më pas vazhdohet nga kirurgu.

Teknologjia e robotit “Hearo” është zhvilluar nga kompania zvicerane e teknologjisë mjekësore Cascination së bashku me kompaninë e teknologjisë mjekësore nga Innsbruck Med-El, njoftoi qyteti i Vjenës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat