Sony shkurton edhe më tej prodhimin e PS5

Teknologji

Sony shkurton edhe më tej prodhimin e PS5

Më: 16 nëntor 2021 Në ora: 15:40
Foto ilustrim

Edhe këtë Krishtlindje do të jetë e vështirë për të marrë një Sony PlayStation 5.

Në fakt, Sony PlayStation 5 duhet të ishte një bestseller në biznesin e Krishtlindjeve 2020.

Megjithatë, për shkak të pandemisë së coronavirusit dhe mungesës globale të çipave, konzola e Sony nuk është shumë e disponueshme.

Dhe ky skenar duket se do të përsëritet edhe këtë vit.

Sony duhet të zvogëlojë prodhimin e konzollave të saj të lojërave dhe të korrigjojë objektivat e shitjeve për biznesin e Krishtlindjeve në rënie.

Deri më tani, kompania japoneze ka supozuar se do të jetë në gjendje të prodhojë rreth 16 milionë PS5 midis prillit 2021 dhe marsit 2022.

Mungesa e komponentëve

Tani Sony thuhet se ka nxjerrë një objektiv të ri.

Prandaj, prodhuesi pret të jetë në gjendje të shesë rreth 14.8 milionë konzola PS5 deri në mars 2022.

Sony nuk mund të prodhonte më shumë se 15 milionë copë, raporton Bloomberg.

Arsyeja e sasisë më të ulët të prodhimit janë vështirësitë në logjistikë, mungesat e komponentëve dhe problemet në prodhim që mund t’i atribuohen masave të coronavirusit.

PS5 do të mbetet në mungesë për një kohë të gjatë

Për vitin e ardhshëm financiar, i cili fillon në prill 2022, Sony ka vendosur një objektiv shitjesh prej 22.6 milionë konsola PS5.

Megjithatë, ka dyshime të forta se ky qëllim mund të arrihet në të vërtetë, sipas artikullit të Bloomberg.

Pra, ka shenja në rritje se do të jetë e vështirë për të arritur në një PlayStation 5 për një kohë të gjatë.

Deri atëherë, konzolat do të lulëzojnë në tregun e zi, ku ato ende shiten me çmime të tepruara. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat