Mësoni sekretin e suksesit të TikTok

Teknologji

Mësoni sekretin e suksesit të TikTok

Më: 21 nëntor 2021 Në ora: 08:06
Ilustrim

Charli D’Amelio, Khabane Lame dhe Addison Rae janë përdoruesit me më shumë ndjekës në platformën argëtuese kineze.

Në vitin 2016, platforma me origjinë kineze, TikTok, u lançua për publikun, duke pasur sukses të madh në rajonin e Azisë. Megjithatë, ishte deri në vitin 2020, vit në të cilin pandemia e Covid-19 arriti në të gjithë botën, kur arriti kulmin e saj të vërtetë.

Në pak muaj, ai u bë një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, duke zënë një vend në top pesëshen, pas Facebook, YouTube, WhatsApp dhe Instagram dhe ka lënë prapa Snapchat, Telegram, Twitter dhe Pinterest.

Pse u bë kaq i suksesshëm jashtë Kinës

Që nga fillimi i tij ishte popullor, megjithatë, ai kishte arritur vetëm në vendet aziatike si Japonia, Indonezia dhe Malajzia. Sipas platformës OBERLO, në shkurt 2019 kishte një miliard përdorues.

Në dhjetor 2019, virusi SARS-CoV-2 ishte gati të shfaqej në botë, me Wuhan, Kinë, që ishte vendi i parë që u zbulua zyrtarisht. Rastësisht, TikTok u rrit në 2 miliardë shkarkime në atë periudhë.

Kjo do të thotë, me popullaritetin e tij në tre vitet e para të jetës arriti një miliard shkarkime, por në një periudhë prej një viti dyfishoi përdoruesit. Ishte në të njëjtin vit kur COVID-19 u zhvendos nga Kina në pjesën tjetër të botës.

 

Rritja e platformës së përqendruar te argëtimi i kaloi shpejt kufijtë dhe në mars 2021, ishte aplikacioni më i shkarkuar në App Store me 33 milionë. Vlen të përmendet se pavarësisht se është ndër top rrjetet sociale, ai nuk i përket Facebook-ut.

TikTok shërbeu për t’i bërë të rinjtë të harrojnë të gjithë tragjedinë (vdekjet nga COVID-19 dhe rrezikun e infeksionit nga SARS-CoV-2) dhe krizën ekonomike që u kishte marrë jetën e përditshme në botë.

Në TikTok, të rinjtë gjetën një strehë ku mund të argëtoheshin me njerëzit e moshës së tyre, sepse ndryshe nga të tjerët si Instagram, ky nuk ka të bëjë me stilin e jetës, por me argëtimin. Në këtë kuptim, përdoruesit që e përdorin më shumë janë studentë të universitetit dhe të shkollave të mesme, të cilët humbën lirinë për të shkuar në shkollë dhe për të jetuar me miqtë e tyre.

Sipas statistikave, 42% e përdoruesve janë nga 16 deri në 24 vjeç. Kjo ka të bëjë edhe me faktin se krijuesit e tij përcaktuan ata nën 18 vjeç kur përcaktuan tregun e tyre të synuar.

Në nivel global, tiktokerët me më shumë ndjekës janë Charli D’Amelio me më shumë se 129 milionë ndjekës, Khabane Lame me më shumë se 120 milionë dhe Addison Rae me gati 86 milionë. Ata janë të gjithë të rinj që ngarkojnë video duke kërcyer ose duke treguar gjëra për personalitetin e tyre.

Një tjetër fytyrë e fshehur e këtij dhe rrjeteve të tjera sociale “falas”, si ato të konsorciumit Meta, është shitja e informacionit të përdoruesve tek kompanitë, kryesisht marketingu.

Ndërsa ata nuk kanë një kosto për të hyrë dhe abonuar, çmimi i fshehur janë të dhënat personale që mbledh platforma gjatë ndërveprimeve. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat