Bitmart thotë se hakerët vodhën 150 milionë dollarë

Teknologji

Bitmart thotë se hakerët vodhën 150 milionë dollarë

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 22:04
Foto ilustrim

Hakerët vodhën të paktën 150 milionë dollarë nga shkëmbimi i kriptove Bitmart, tha platforma të hënën.

Sipas CNN, në një deklaratë drejtuar përdoruesve, Bitmart tha se një kontroll fillestar i sigurisë është përfunduar dhe asetet e ndikuara janë identifikuar.

Asetet u vodhën nga dy “portfolë të nxehtë të kriptovalutave”, njëra e vendosur në blockchain-in Ethereum dhe tjetra në Zinxhirin Smart Binance.

Një “portofol i nxehtë” i referohet aseteve kripto që janë të lidhura me internetin dhe më lehtë të qasshme për pronarët sesa “portofotat e ftohta” ‘offline’. Ndërsa mbajtja e kriptomonedhës në një portofol të nxehtë është më e përshtatshme, ekziston një rrezik i shtuar i hakimeve siç është shkelja e Bitmart.

Hakimi u raportua fillimisht nga firma e sigurisë së blockchain dhe analizës së të dhënave Peckshield dhe më vonë u konfirmua nga shefi ekzekutiv i Bitmart, Sheldon Xia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat