Laptopi i vitit 1989 me të cilin mund të minoni Bitcoin – por që nuk mund të pasuroheni!

Teknologji

Laptopi i vitit 1989 me të cilin mund të minoni Bitcoin – por që nuk mund të pasuroheni!

Më: 19 janar 2022 Në ora: 13:30
Foto ilustrim

Mos prisni të pasuroheni nga miniera e kriptomonedhave në laptopë mbi 30 vjeç.

Laptopët kanë ekzistuar gjithashtu gjatë viteve 1980, dhe janë prodhuar kryesisht për të kryer detyra të përpunimit të tekstit.

Pronari i laptopit Toshiba T3200SX të vitit 1989 e mbajti pajisjen e tij gjatë gjithë kësaj kohe dhe vendosi ta punësonte për qëllime të minimit të bitcoin.

Bazuar në vlerat aktuale si dhe në fuqinë e minierave, një laptop Toshiba T3200SX do t’i duheshin rreth 584 milionë vjet për të fituar një dollar nga miniera e bitcoin.

Sigurisht, qëllimi i këtij eksperimenti nuk është të fitojë, por të tregojë se minimi është i mundur në një numër të madh pajisjesh.

“Shumë pajisje mund të përdoren për nxjerrjen e bitcoin, nga kartat ASIC ose GPU e deri te kompjuterët Raspberry Pi. Pse të mos provoni diçka që është shumë ekzotike? Si një laptop 32-vjeçar. Pse? Sepse ne mund ta bëjmë këtë”, tha Dimitrij Eliusev – krijuesi i këtij eksperimenti.

Elius është një programues Python dhe IoT, dhe ai gjithashtu e quan veten një shkencëtar entuziast. Ai shpjegon se mënyra më e mirë për të studiuar çdo teknologji është ta provoni atë. Edhe kur vetë projekti nuk është praktik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat