Alarmante: Adoleshentët që përdorin masivisht “Tik Tok”-un janë të rrezikuar nga...

Teknologji

Alarmante: Adoleshentët që përdorin masivisht “Tik Tok”-un janë të rrezikuar nga...

Më: 27 janar 2022 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Sipas një studimi, adoleshentët që shfaqin prirje të varësisë ndaj platformës “Tik Tok” përjetojnë depresion dhe ankth.

Ndërsa janë të rrezikuar nga humbja e kujtesës afatshkurtër.

Në gjetjet, e publikuara në Gazetën Ndërkombëtare të Kërkimeve Mjedisore dhe Shëndetit Publik, thuhet se memoria shkaktohet për shkak të rritjes së depresionit dhe ankthit.

Ndërsa teknologjia e telefonave inteligjentë dhe e rrjeteve sociale ka “pushtuar” botën, studiuesit e psikologjisë filluan të diskutojnë mbi pasojat e shëndetit mendor e të qenit "i varur" nga telefoni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat