Mac Studio i Apple është një desktop i ri për krijuesit profesionistë

Teknologji

Mac Studio i Apple është një desktop i ri për krijuesit profesionistë

Më: 8 mars 2022 Në ora: 20:07
Foto ilustrim

Apple ka prezantuar Mac Studio, një sistem desktopi që duket si Mac Mini nga jashtë, por ka shumë më tepër fuqi nga brenda. Mac Studio përmban si çipin M1 Max të Apple, ashtu edhe një procesor të ri, edhe më të fuqishëm, M1 Ultra. Apple pretendon se pajisja e re do të jetë më e shpejtë se edhe Mac Pro.

Desktopi përfshin katër porte Thunderbolt 4 në pjesën e pasme të tij, si dhe një portë Ethernet 10 Gb, dy porte USB-A, një HDMI dhe një audio port. Ai mbështet Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.

Sistemet M1 Max përfshijnë dy porte USB-C në pjesën e përparme, ndërsa M1 Ultra ka dy porte Thunderbolt 4. Ekziston edhe një vend për kartën SD në pjesën e përparme, raporton theverge.

Apple pretendon se Mac Studio me M1 Max do të performojë 50 për qind më shpejt se një Mac Pro me një Xeon 16-core dhe 2.5 herë më shpejt se një iMac 27 inç me një Core i9 10-core.

Konfigurimi M1 Ultra supozohet se është 3.8 herë më i shpejtë se ai iMac 27 inç dhe deri në 60 për qind më i shpejtë se Mac Pro. Apple nuk specifikoi testet ose kushtet që çuan në këto rezultate.

M1 Ultra është një çip monstruoz me gjerësi brezi memorie 800 Gbps, që mbështet deri në 128 GB memorie të unifikuar. Ka një CPU me 20 bërthama me 16 bërthama me performancë të lartë dhe një GPU me 64 bërthama. Apple thotë se është “gati” tetë herë më i shpejtë se M1, i cili fuqizon Mac Mini.

Është në përputhje me Apple Studio Display, një monitor i jashtëm që u zbulua gjithashtu sot.

Mac Studio me M1 Max do të kushtojë duke filluar nga 1,999 dollarë ndërsa modelet M1 Ultra do të fillojnë nga 3,999 dollarë. Ekrani në studio kushton 1,599 dollarë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat