FedEx do të fillojë testimin e dronëve autonomë të ngarkesave deri në 227 kilogramë

Teknologji

FedEx do të fillojë testimin e dronëve autonomë të ngarkesave deri në 227 kilogramë

Më: 31 mars 2022 Në ora: 17:53
Foto ilustrim

Në vitin 2023, FedEx synon të fillojë testet e një droni autonom ngarkesash që do të transportojë dërgesat midis depove me peshë deri në 227 kg.

Plani i FedEx është të testojë metoda të ndryshme të transportit të mallrave midis depove dhe kjo do të fillojë vitin e ardhshëm.

Kështu, dronët mund të përshpejtojnë ndjeshëm procesin e transportit deri te dorëzimi i mallrave.

Kompania ka bashkëpunuar me Elroy Air, e cila po zhvillon një dron ngarkesash me ngritje dhe ulje vertikale, dhe detyra e tij është të transportojë dërgesat midis qendrave të klasifikimit. /

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat