Meta planifikon monedhat virtuale ‘Zuck Bucks’ për përdoruesit e Facebook dhe Instagram

Teknologji

Meta planifikon monedhat virtuale ‘Zuck Bucks’ për përdoruesit e Facebook dhe Instagram

Më: 8 prill 2022 Në ora: 15:54
Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg po kërkon të zhvillojë monedha virtuale, të quajtura “Zuck bucks” nga stafi, për përdoruesit e Facebook dhe Instagram si pjesë e një grupi produktesh të krijuara për të reduktuar varësinë e platformave të tij nga reklamat në metaverset e ardhshme.

Sipas medieve të huaja, grupi mëmë i Facebook-ut, Meta, po kërkon të zhvillojë një sërë produktesh virtuale – duke përfshirë tokena dixhital dhe “monedha krijues” – për të diversifikuar të ardhurat dhe për të rigjallëruar bazën e tij të përdoruesve, e cila po kthehet gjithnjë e më shumë te rivalët më të rinj si TikTok.

Derisa Meta mbetet ofruesi dominues i rrjetit të mediave sociale – të ardhurat e saj u rritën 37 për qind në 118 miliardë dollarë në vitin 202.

Pasi reklamuesit kërkuan të arrinin 4.9 miliardë përdorues aktiv mujor të Facebook dhe Instagram – TikTok ka ndërtuar gjithashtu një biznes masiv pa reklama bazuar në blerjet e aplikacioneve dhe tregtia elektronike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat