Përdorimi pa limit i TikTok nga të rinjtë dhe fëmijët, kompania njofton masat e reja kufizuese

Teknologji

Përdorimi pa limit i TikTok nga të rinjtë dhe fëmijët, kompania njofton masat e reja kufizuese

Më: 12 qershor 2022 Në ora: 21:39
Foto ilustrim

TikTok njoftoi në një deklaratë zyrtare se do të prezantojë një opsion të ri në javët e ardhshme për përdoruesit duke vendosur limite kohore të personalizuara për sa kohë të pandërprerë duan të kalojnë përdoruesit duke përdorur aplikacionin, përpara se të marrin një njoftim që iu kujton se është koha për të bërë një pushim. Më parë, TikTok i lejonte përdoruesit të njoftoheshin nëse shpenzonin më shumë se 40, 60, 90 ose 120 minuta në aplikacion në ditë.

“Këto udhëzime do t’u kujtojnë njerëzve të bëjnë një pushim pas një sasie të caktuar të kohës së pandërprerë të ekranit, të cilën ata mund ta vendosin sipas dëshirës”, -tha Jordan Furlong, një menaxher i mirëqenies dixhitale në TikTok. Sipas kompanisë, njoftimi do të lexojë: “Përkujtuesit e ndërprerjes (nga ekrani) ju ndihmojnë të ndiheni më të ndërgjegjshëm dhe të ekuilibruar në TikTok”.

Një panel i ri i kohës do t’u japë gjithashtu përdoruesve të dhëna se sa kohë po shpenzojnë në TikTok, duke përfshirë përmbledhjet e kohës së tyre ditore të kaluar në platformë, numrin e herëve që hapën aplikacionin dhe një ndarje të përdorimit të ditës dhe natës. Përdoruesit mund të zgjedhin njoftimet javore për të rishikuar të dhënat.

Kompania tha gjithashtu se do t’u kërkojë përdoruesve midis moshës 13 dhe 17 vjeç “kërkesa dixhitale për mirëqenien” kur ata kanë përdorur aplikacionin për më shumë se 100 minuta në një ditë.

Përditësimet vijnë pas muajsh presioni mbi kompanitë e mediave sociale për të bërë më shumë për të ndihmuar mirëqenien e përdoruesve në epokën dixhitale, dhe ndërsa ligjvënësit dhe avokatët shqyrtojnë gjithnjë e më shumë ndikimet e platformave në shëndetin mendor te përdoruesit më të rinj. Platforma të tjera të mediave sociale kanë njoftuar më parë nisma të ngjashme. Instagram lançoi opsionin e tij “Take a Break” në dhjetor të vitit të kaluar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat