Fundi i një epoke 27 vjeçare – që nga 15 qershori nuk do të ketë më Internet Explorer

Teknologji

Fundi i një epoke 27 vjeçare – që nga 15 qershori nuk do të ketë më Internet Explorer

Më: 13 qershor 2022 Në ora: 16:56
Foto ilustrim

Ky muaj shënon fundin e një epoke pasi Microsoft vazhdon me planet për të hequr gradualisht Internet Explorer.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për shfletuesin, i cili pasi u lançua në 1995, ishte shfletuesi më i përdorur i internetit, duke arritur kulmin e tij në 2003 me rreth 95% të përdorimit.

Megjithatë, me rritjen e shërbimeve konkurruese si Safari i Apple dhe Chrome i Google, gjiganti i teknologjisë është “larguar” ngadalë duke hequr dorë nga shërbimi i tij klasik duke e zëvendësuar atë me Microsoft Edge, që thuhet se përmban siguri, privatësi dhe shpejtësi të përmirësuar.

Si i tillë, nga e mërkura, 15 qershor, Internet Explorer 11 – versioni i fundit kryesor i shfletuesit – nuk do të mbështetet më për pajisjet që operojnë në Windows 10 20H2 e më vonë.

Duke folur rreth kësaj vitin e kaluar, menaxheri i programit të Microsoft Edge Sean Lyndersay tha se “e ardhmja e Internet Explorer në Windows 10 është në Microsoft Edge”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat