Senatorët amerikanë ngrenë 'shqetësime të thella' nëse TikTok lejon 'propagandën pro luftës' ruse

Teknologji

Senatorët amerikanë ngrenë 'shqetësime të thella' nëse TikTok lejon 'propagandën pro luftës' ruse

Nga: Bota sot Më: 18 qershor 2022 Në ora: 07:49
Foto ilustrim

Senatorët republikanë kanë pyetur shefin ekzekutiv të TikTok, Shou Zi Chew, në lidhje me raportet se faqja e mediave sociale kishte lejuar përmbajtje mediatike të miratuara nga shteti rus, por kishte ndaluar video të tjera, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Senatorët shkruajtën se ishin "thellësisht të shqetësuar" që TikTok "po mundëson përhapjen e propagandës pro luftës në publikun rus, e cila rrezikon të shtojë një numër tashmë shkatërrues për ukrainasit dhe rusët".

Kompania është në pronësi të kompanisë së teknologjisë së internetit me bazë në Pekin, ByteDance dhe ka qenë nën vëzhgimin në rritje të SHBA-së mbi të dhënat personale që ajo trajton.

Ambasada ruse në Uashington nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

TikTok tha në një deklaratë për agjencinë e re Reuters se kompania mezi pret të vazhdojë të angazhohet me anëtarët për këto çështje dhe t'u përgjigjet pyetjeve të tyre.

Në mars, aplikacioni i videove në pronësi kineze tha se do të pezullonte transmetimin e drejtpërdrejtë dhe ngarkimin e videove në platformën e tij në Rusi, ndërsa shqyrtonte implikimet e një ligji të ri për median të nënshkruar nga Vladimir Putin.

Senatorët thanë se TikTok ka dështuar "të zbatojë në mënyrë të barabartë këtë politikë" dhe cituan një raport lajmi që thoshte se "duket se TikTok e mbylli me vonesë këtë zbrazëti më 25 mars".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat