SHBA-ja dëshiron që Apple dhe Google të heqin TikTok-un

Teknologji

SHBA-ja dëshiron që Apple dhe Google të heqin TikTok-un

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Një drejtues i Komisionit Federal të Komunikimeve të SHBA-së tha se ai i ka kërkuar Apple dhe Google që të heqin TikTok nga dyqanet e tyre të aplikacioneve për shqetësimet e sigurisë së të dhënave të lidhura me Kinën.

Aplikacioni jashtëzakonisht i popullarizuar i videove të shkurtra është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, e cila u përball me kontrollin e SHBA nën presidentin, Donald Trump.

Brendan Carr, një nga komisionerët e FCC, ndau përmes Twitter një letër drejtuar CEO të Apple, Tim Cook dhe CEO të Alphabet, Sundar Pichai. Letra tregonte raporte dhe zhvillime të tjera që e bënë TikTok të mos përputhej me politikat e dyqaneve të aplikacioneve të dy kompanive.

“TikTok nuk është ashtu siç duket në sipërfaqe. Nuk është thjesht një aplikacion për të ndarë video ose meme qesharake. Kjo është veshja e deleve”, shkroi ai në letër. “Në thelbin e tij, TikTok funksionon si një mjet i sofistikuar mbikëqyrjeje që mbledh sasi të mëdha të të dhënave personale dhe të ndjeshme.”

Alphabet, Apple dhe TikTok nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të CNBC për koment.

Letra e Carr, e datës 24 qershor në letrën e FCC, thoshte se nëse Apple dhe Alphabet nuk e heqin TikTok nga dyqanet e tyre të aplikacioneve, ata duhet t’i japin atij deklarata deri më 8 korrik.

Trump emëroi Carr në vitin 2018 për një mandat pesë-vjeçar me FCC. Senati konfirmoi në dhjetor se kryetarja e komisionit, Jessica Rosenworcel, do të qëndronte në detyrë për një mandat tjetër pesëvjeçar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat