Nis prodhimi i çipave 3 nanometër nga Samsung

Teknologji

Nis prodhimi i çipave 3 nanometër nga Samsung

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 09:02
Samsung

Samsung Electronics Co Ltd deklaroi të enjten se kishte filluar prodhimin masiv të çipave duke përdorur teknologjinë e avancuar 3 nanometër. Është kompania e parë që e bën këtë globalisht dhe po kërkon klientë të rinj për të kapur TSMC në prodhimin me kontratë.

Procesi i ri i gjeneratës së parë 3 nanometra, të cilin Samsung e deklaroi në një deklaratë, mund të zvogëlojë konsumin e energjisë deri në 45 për qind dhe të përmirësojë performancën me 23 për qinde krahasuar me çipat konvencionalë 5 nanometra. Mund të zvogëlojë gjithashtu sipërfaqen me 16 për qind.

Kompania koreano-jugore nuk i përmendi klientët e saj për teknologjinë e re të shkritores. Këto furnizime bëhen për të porositur çipa si procesorë celularë dhe çipa kompjuterikë me shpejtësi të lartë. Analistët deklaruan se Samsung dhe kompanitë kineze pritej të ishin ndër klientët e parë.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) është prodhuesi më i avancuar në botë i çipave të shkritores dhe kontrollon rreth 54 për qind të tregut global për prodhimin me kontratë të çipave, të përdorur nga firma të tilla si Apple dhe Qualcomm të cilat nuk kanë pajisjet e tyre gjysmëpërçuesve.

Samsung, i dyti i largët me një pjesë të tregut 16.3 për qind, sipas ofruesit të të dhënave TrendForce, njoftoi një plan investimi prej 171 trilionë dollarësh (132 miliardë dollarë) vitin e kaluar për të kapërcyer TSMC si prodhuesi më i mirë i çipave logjikë në botë deri në vitin 2030.

Samsung është i pari që prodhon një çip 3 nanometër në prodhim. TSMC planifikon prodhimin e vëllimit prej 2 nanometërsh për vitin 2025.

Samsung është lider në treg për çipat e memories, por ajo është shpenzuar në industrinë më të larmishme të shkritoreve nga TSMC, thanë analistët. Kjo e bën të vështirë konkurrimin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat