Një haker pretendon se ka vjedhur 1 miliard të dhëna të qytetarëve kinezë nga policia

Teknologji

Një haker pretendon se ka vjedhur 1 miliard të dhëna të qytetarëve kinezë nga policia

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 14:16
Foto ilustrim

Një haker ka pohuar se ka “të ruajtura” një tufë informacionesh personale nga policia e Shangait për një miliard qytetarë kinezë.

Sipas mediave të huaja, përdoruesi anonim i internetit, i identifikuar si “ChinaDan”, postoi në forumin e hakerëve Breach Forums javën e kaluar duke ofruar për të shitur më shumë se 23 terabajt (TB) të dhëna për 10 bitcoin, ekuivalente me rreth 200,000 dollarë.

“Bazat e të dhënave përmbajnë informacion për 1 miliard banorë kinezë dhe disa miliardë të dhëna për raste, duke përfshirë: emrin, adresën, vendlindjen, numrin kombëtar të ID-së, numrin celular, të gjitha detajet e krimit/rastit”, citohet të jetë thënë në përshkrim.

Reuters shkruan se nuk ishte në gjendje të verifikonte vërtetësinë e postimit ndërkohë që qeveria dhe departamenti i policisë së Shangait nuk iu përgjigjën kërkesave për koment të hënën.

Reuters gjithashtu nuk ishte në gjendje të kontaktonte hakerin e vetëshpallur, ChinaDan, por postimi u diskutua gjerësisht në platformat e mediave sociale Weibo të Kinës dhe WeChat gjatë fundjavës me shumë përdorues të shqetësuar se mund të ishte i vërtetë.

Kendra Schaefer, kreu i kërkimit të politikave teknologjike në kompaninë konsulente me bazë në Pekin, Trivium China, tha në një postim në Twitter se ishte “e vështirë të analizohej e vërteta nga thashethemet”.

Por nëse materiali që hakeri pretendonte se kishte ardhur nga Ministria e Sigurisë Publike, do të ishte keq për “një numër arsyesh”, tha Schaefer.

“Më e qartë se do të ishte ndër shkeljet më të mëdha dhe më të këqija në histori”, citohet të ketë thënë ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat