YouTube konkurron TikTok dhe Instagram me risinë e fundit

Teknologji

YouTube konkurron TikTok dhe Instagram me risinë e fundit

Më: 30 korrik 2022 Në ora: 20:28
YouTube

YouTube dëshiron të rrisë shpejt numrin e videove të shkurtra "Shorts" të disponueshme në platformën e tij, në mënyrë që të konkurrojë më mirë me TikTok. Për të ndihmuar me këtë përpjekje, kompania po nxjerr një mjet të ri që i kthen videot ekzistuese të YouTube në Short në pak çaste.

Përditësimi, i disponueshëm tani në aplikacionin e YouTube, i lejon krijuesit të një videoje të zgjedhë me lehtësi një segment të çdo videoje që ka ngarkuar më parë, më pas ta publikojë atë klip si përmbajtje YouTube Shorts.

Lëvizja tregon se sa shumë i shqetësuar është Google, kompania mëmë e YouTube, për dominimin e TikTok me videot në formë të shkurtër.

Aplikacioni i përditësuar i lejon krijuesit të zgjedhin një pjesë të videos së tyre me gjatësi deri në 60 sekonda dhe ta kthejnë atë në përmbajtje Shorts duke përdorur të njëjtat mjete redaktimi me të cilat janë njohur brenda aplikacionit, shpjegon kompania. Nëse zgjedhja e tyre është më pak se 60 sekonda e gjatë, ata më pas mund të xhirojnë video shtesë duke përdorur kamerën Shorts ose mund të shtojnë video në galeri për të përfunduar përmbajtjen e tyre Shorts 60 sekonda.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat