Fitimet e minimit të bitcoin po rriten sërish

Teknologji

Fitimet e minimit të bitcoin po rriten sërish

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Industria e minimit të bitcoin ka pësuar turbulenca masive financiare gjatë gjithë vitit 2022, por tash ka nisur të rikuperohet.

Megjithatë, minuesit që "i mbijetuan" ditën më të ulët të të ardhurave nga minimi 13 qershor, dëshmuan një rritje prej 68.63% të të ardhurave brenda një muaji.

Gjatë vitit, të ardhurat nga minimi i bitcoin ranë për shkak të një sërë faktorësh të përqendruar rreth ndjenjës së investitorëve – të nxitur nga tensionet që rrjedhin nga përplasjet e tregut, kolapset e ekosistemit dhe investimet me humbje. 

Ekosistemi bitcoin është rikuperuar sipas një numri përcaktuesish, duke përfshirë të ardhurat e minatorëve në USD, vështirësinë e rrjetit dhe shkallën e hash-it.

Të dhënat nga portali blockchain.com konfirmojnë se të ardhurat nga minimi i BTC u rritën me pothuajse 69% në një muaj - nga 13,928 milionë dollarë më 13 korrik në 23,488 milionë dollarë më 12 gusht. 

Rritja e konsiderueshme e të ardhurave nga minierat siguron që miniera e bitcoin është një biznes i qëndrueshëm pavarësisht kostove të larta operative. 

Për më tepër, çmimet më të ulëta të GPU kanë lejuar minuesit e BTC të zgjerojnë infrastrukturën ekzistuese ndërsa përpiqen të minojnë 2 milionë BTC të fundit.

Së bashku me të ardhurat nga minimi, shkalla e hash-it të bitcoin është rritur mbi 10% gjatë muajit të kaluar, duke rritur rezistencën e rrjetit ndaj sulmeve me shpenzime të dyfishta. 

Sidoqoftë, si rezultat, vështirësia e rrjetit - një masë se sa e vështirë është të minosh një bllok të ri BTC - u rrit për herë të parë që nga qershori.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat