Chrome për Android po punon mbi ridizajnimin e Omnibox

Teknologji

Chrome për Android po punon mbi ridizajnimin e Omnibox

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 19:12
Ilustrim

Duke e parë bazën e madhe të përdoruesve, Google bën shumë rrallë ndryshime të mëdha në ndërfaqen e shfletuesit të saj.

Megjithatë, një ridizajnim në zhvillim planifikon “modernizimin” e Chrome Omnibox në Android.

Kur Chrome u lansua në vitin 2008, një aspekt i zakonshëm i dizajnit ishte se pse aty ishte vetëm një fushë për qasjen/shikimin e URL-ve dhe kërkimit në ueb.

Google e quajti këtë Omnibox dhe në vitet e fundit ka punuar që ta bëjë atë më të dobishme duke shtuar “Chrome Actions” e cila lidhet me çdo cilësim kyç të shfletuesit.

Kjo i bashkohet mënyrës se si ajo tregon tashmë përgjigje të shpejta për pyetjet dhe fotografitë e përzgjedhura, raporton 9to5google, transmeton Telegrafi.

Që nga Chrome 105, është një variant i quajtur “Omnibox Modernize Visual Update”.

Në dispozicion vetëm për Android, chrome://flags/#omnibox-modernize-visual-update “do të shfaq një UI të re e cila është e përditësuar në mënyrë vizuale”.

Chrome 108 (Canary) ofron dizajnin më të evoluar me tre variante të “Aktivizuara” përveç opsionit të përgjithshëm.

Dizajni ekzistues është një listë e drejtpërdrejtë e URL-ve dhe sugjerimeve të kërkimit. Ajo nuk është se do të ndryshojë me renovimin, por secila do të vendoset në një kartë, për të ndihmuar në dallimin e gjësendeve.

Për më tepër, kartat e mësipërme kanë qoshe të rrumbullakosura. Ky dizajn të kujton më shumë kërkimin e unifikuar të Pixel Launcher që gjendet në Android 13 QPR1 Beta. Qëndrueshmëria është një qasje interesante.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat