Kompania amerikane mbyll zyrat e saj në Rusi

Teknologji

Kompania amerikane mbyll zyrat e saj në Rusi

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 12:21
Nvidia

Kompania amerikane Nvidia që merret me prodhimin e produkteve të ndryshme nga fusha e teknologjisë informative, do të mbyllë zyrat e saj në Rusi deri në fund të tetorit.

Ky veprim si pasojë e pasigurisë e të bërit biznes, dhe si kundërpërgjigje ndaj agresionit rus në Ukrainë.

Vendime të tilla kanë marrë shumë kompani perëndimore e në veçanti ato amerikane, që kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ishte Dell, Microsoft e shumë kompani tjera nga fusha e teknologjisë informative, që mbyllën zyrat e tyre në Rusi – duke njoftuar se përfundimisht tërhiqen nga tregu i Rusisë.

Madje edhe kompani tjera si Starbucks, Nike, Reebok, Nokia, Samsung e Ferrari, ishin tërhequr menjëherë nga Rusia me të filluar agresionin mbi ukrainasit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat