Samsung do të trefishojë prodhimin e çipave deri në vitin 2027

Teknologji

Samsung do të trefishojë prodhimin e çipave deri në vitin 2027

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 12:24
Samsung

Biznesi i prodhimit të çipave të Samsung Electronics ka njoftuar planet për më shumë se trefishimin e kapacitetit të tij të prodhimit të çipave deri në vitin 2027 për të përmbushur kërkesat e shumta.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, fabrika e dytë më e madhe në botë pas Taiwan Semiconductor Manufacturing Co synon prodhimin masiv të çipave të teknologjisë së avancuar 2 nanometër deri në vitin 2025 dhe çipave 1.4 nm deri në vitin 2027.

Samsung filloi prodhimin masiv të çipave me teknologji 3 nm në qershor. Kompania ishte në bisedime me klientët e mundshëm për një bashkëpunim 3-nm, duke përfshirë Qualcomm, Tesla dhe Micro Devices të Avancuara, tha Samsung.

Samsung, prodhuesi më i madh në botë i çipave të memories, ka pasur vështirësi në përmbushjen e pritshmërive të klientëve për rendimentet e shkritoreve në vitet e fundit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat