​Apple, shikuesi i realitetit virtual në fund të vitit 2023

Teknologji

​Apple, shikuesi i realitetit virtual në fund të vitit 2023

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 14:53
apple

Konkluzionet rreth shikuesve të Apple për metaverset vazhdojnë.

Pas informacionit sipas të cilit kompania do të kishte riemërtuar sistemin operativ në bazë të realitetit virtual dhe të shtuar, tani XrOs, zhvillimi i softuerit do të ngadalësonte lëshimin masiv të pajisjes.

Sipas komenteve të analistit Ming-Chi Kuo, një ekspert i Apple, nga gjysma e parë e vitit të ardhshëm nisja e shikuesit do të ishte zhvendosur në të dytin, ndoshta në vjeshtë, që përkon me lançimin e iPhone-ve të rinj. Në realitet, kompania Cupertino mund ta bëjë akoma aksesorin në dispozicion në gjysmën e parë të 2023, por në një numër më të kufizuar njësish.

Siç shpjegon Ming-Chi Kuo: "Për shkak të problemeve të lidhura me softuerin, dërgesat nuk do të jenë, të paktën fillimisht, në vëllimin e pritur."

Kuo kishte raportuar më parë se prodhuesi i iPhone planifikon të dërgojë të paktën 1.5 milionë kufje deri në vitin 2023, me një çmim të synuar prej 2,000 dollarë secila.

Në gusht, analisti konfirmoi një ngjarje të nisjes janarin e ardhshëm, pas miratimit të marrë nga bordi i drejtorëve të gjigantit.

Sidoqoftë, vonesa e pritur nga Kuo ngre një pyetje të madhe për një prezantim aktual brenda një muaji, i cili do të jepte shumë kohë midis njoftimit dhe disponueshmërisë së pajisjes. Një dritare e dytë e nisjes për kufjet do të ishte qershori, kur Apple zakonisht mban Konferencën e saj Botërore të Zhvilluesve, në takimin Wwdc kushtuar zhvilluesve./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat