Cila është fjala më e kërkuar në Google për vitin 2022

Teknologji

Cila është fjala më e kërkuar në Google për vitin 2022

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 10:10
Ilustrim

Fjala “Wordle” mban vendin e parë si fjala më e kërkuar në Google në botë dhe SHBA për vitin 2022.

Kërkimet u zbuluan nga gjiganti i teknologjisë në raportin e tyre vjetor Year in Search.

E lëshuar nga inxhinieri i softuerit amerikan Josh Wardle në vitin 2021, thjeshtësia e lojës së përditshme të fjalëve ka gjetur tërheqje masive.

Përdoruesve u jepen maksimumi 6 përpjekje për të marrë me mend fjalën e ditës.

Është gjithmonë një fjalë me pesë shkronja dhe fjala është e njëjtë për të gjithë, shkruan BBC.

Wordle u bë aq popullor saqë kërkimet në Google nga lojtarë të dëshpëruar që kërkonin përgjigje ndikuan në tendencat e tjera kryesore të kërkimit të Google.

Shtatë nga 10 përkufizimet më të kërkuara të fjalëve në 2022 ishin përgjigjet e Wordle duke përfshirë kakao, homer, canny, foray, trove, saute dhe heshtur.

Ngjarjet e mëdha patën gjithashtu ndikim në kërkimet në internet.

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II në shtator ishte në vend të parë për sa i përket kërkimit global në internet.

Për sa i përket të famshmëve, Johnny Depp kryesoi listat e interesit të kërkimit midis aktorëve, pas rastit të tij për shpifje kundër Amber Heard gjatë verës.

Depp u pasua nga Will Smith, i cili u bë kryefjalë pasi goditi me shuplakë komedianin Chris Rock drejtpërdrejt në skenë përpara miliona njerëzve të sintonizuar në Academy Awards.

Ikona e tenisit Serena Williams u shfaq si atletja numër dy më e kërkuar në SHBA, e hedhur në qendër të vëmendjes nga njoftimi i daljes në pension të saj dhe stuhia mediatike pas momenteve të fundit të Williams në US Open.

Dhe punonjësit e Google në SHBA treguan një interes të madh për t’u pasuruar shpejt.

Raporti i tendencës së Google gjithashtu vuri në dukje mënyrat interesante në të cilat përdoruesit kërkonin informacion, si shkrepja e një fotoje, të folurit në telefon dhe gumëzhitja.

Telefonat sot përdorin algoritme për të zgjidhur enigmën e zakonshme “çfarë është kjo këngë”? Dhe përdoruesit mund të gumëzhinin, fishkëllejnë ose këndojnë 10-15 sekonda të një melodie në telefonin e tyre për të kuptuar se cila këngë mund të ketë ngecur në kokën e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat