​Hakerët iranianë dhe rusë që synojnë politikanë dhe gazetarë, paralajmërojnë zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar

Teknologji

​Hakerët iranianë dhe rusë që synojnë politikanë dhe gazetarë, paralajmërojnë zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar

Më: 26 janar 2023 Në ora: 17:17

Hakerët iranianë dhe rusë po synojnë politikanët dhe gazetarët britanikë me sulme spiunazhi, kanë paralajmëruar zyrtarët.

Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike ka lëshuar një alarm të ri për përpjekjet në rritje për të vjedhur informacion nga grupe dhe individë të veçantë.

NCSC tha se hakerët zakonisht synojnë ata që bëjnë kërkime dhe punojnë rreth Iranit dhe Rusisë.

Ai i përshkroi grupet e hakerave si "të pamëshirshme", në ndjekjen e objektivave të tyre.

NCSC e cila është pjesë e agjencisë kibernetike dhe të inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar GCHQ dhe jep këshilla për sigurinë kibernetike, shpjegoi se sulmet nuk kishin në shënjestër publikun, por individë dhe grupe specifike, duke përfshirë politikanë, zyrtarë, gazetarë, aktivistë dhe grupe të ekspertëve.

Hakerët shpesh do të imitojnë kontakte reale për të krijuar besim dhe do të dërgojnë ftesa të rreme në ngjarje ose takime të Zoom që përmbajnë kode keqdashëse. Nëse klikohen, ato mund të komprometojnë llogaritë duke i lejuar hakerit të fitojë qasje në informacione të ndjeshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat