Vdes në moshën 94-vjeçare bashkëthemeluesi i Intel

Teknologji

Vdes në moshën 94-vjeçare bashkëthemeluesi i Intel

Më: 26 mars 2023 Në ora: 08:42
Gordon Moore

Pionieri i Silicon Valley dhe filantropi, Gordon Moore, ka vdekur në moshën 94-vjeçare në Hawaii. Moore filloi të punojë në gjysmëpërçuesit në vitet 1950 dhe bashkëthemeloi Korporatën Intel.

Ai parashikoi në mënyrë të famshme se fuqitë e përpunimit të kompjuterit do të dyfishoheshin çdo vit – më vonë rishikuar në çdo dy – një pasqyrë e njohur si Ligji i Moore. Ai “ligj” u bë themeli për industrinë e procesorëve kompjuterikë dhe ndikoi në revolucionin e PC-ve.

Dy dekada përpara se të fillonte revolucioni kompjuterik, Moore shkroi në një letër se qarqet e integruara do të çonin “në mrekulli të tilla si kompjuterët e shtëpisë – ose të paktën terminalet e lidhur me një kompjuter qendror – kontrollet automatike për automobilat dhe pajisjet e komunikimit portativ personal”, raporton BBC.

Image
Artikulli i zotit Moore përmbante këtë karikaturë, duke parashikuar një kohë kur kompjuterët do të shiteshin krahas mallrave të tjera të konsumit

Në artikullin e vitit 1965, ai vuri re se falë përmirësimeve teknologjike numri i transistorëve në mikroçipe ishte dyfishuar afërsisht çdo vit që kur qarqet e integruara u shpikën disa vjet më parë.

Parashikimi i tij se kjo do të vazhdonte u bë i njohur si Ligji i Moore dhe ndihmoi që prodhuesit e çipave të synonin kërkimet e tyre për ta bërë këtë realitet. Pas publikimit të artikullit të Moore, çipat e memories u bënë më efikase dhe më pak të kushtueshme me një ritëm eksponencial.

Në vitin 2002, Moore mori Medaljen e Lirisë – nderimi më i lartë civil në SHBA – nga Presidenti George W Bush.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat