Stefan Lutz: Vështirësitë e vitit të kaluar e sollën sferën e kriptos në një nivel të ri

Teknologji

Stefan Lutz: Vështirësitë e vitit të kaluar e sollën sferën e kriptos në një nivel të ri

Më: 8 qershor 2023 Në ora: 10:48
Foto ilustrim

Sipas CEO të BitMEX, Stefan Lutz, ajo që ndodhi vitin e kaluar ndihmoi industrinë e kriptove të arrijë një nivel të ri. Tani, pavarësisht nga të gjitha vështirësitë ekzistuese, ne mund ta quajmë me siguri dinamikën pozitive.

Kujtojmë se Stefan Lutz e mori detyrën e kreut të BitMEX vetëm në dhjetor të vitit të kaluar, dhe para kësaj platforma kishte shumë vështirësi në lidhje me një numër të madh riorganizimesh në menaxhmentin e lartë. Paraardhësi i Lutz-it, Arthur Hayes, u deklarua fajtor për shkeljen e sekretit bankar, megjithatë arriti të shmangte dënimin me burg falë punës së avokatëve.

Një nga çështjet kryesore që është e rëndësishme për industrinë e kriptove, sipas Stefan Lutz, është niveli i transparencës së biznesit. Ai vëren se BitMEX publikon të dhënat e detyrimit dy herë në javë. Në të njëjtën kohë, nga njëra anë, kjo praktikë shkaktoi shumë kritika nga aktorët e tregut vitin e kaluar, megjithatë, nga ana tjetër, kjo qasje mund të jetë jo informative për shkak të humbjes së shpejtë të rëndësisë së informacionit. Do të ishte më objektive të jepeshin shifra automatikisht. Sa për tani, shumë njerëz përdorin bot de trading crypto të cilat po ndihmojnë për të fituar me fitim maksimal. Edhe kjo luajti një rol.

Një problem tjetër i tregut të kriptove, sipas Stefan Lutz, janë argumentet e shkëmbimit. Eksperti kujtoi se humbja prej 99% e kostos së FTT ishte një nga dështimet më të mëdha të vitit të kaluar.

Ekspertët vërejnë se vlera rekord e ulët e vëllimeve të tregtimit në shkëmbimet e centralizuara. Për më tepër, platformat e decentralizuara shënuan 22% të vëllimit të platformave të centralizuara. Ngaaq i shpejtë rritje, mund të konkludojmë se ka një interes të lartë për platformat DEX.

Nga rruga, një nga faktorët e mundshëm të rritjes për tregun e kriptove u shpreh nga Changpeng Zhao. Drejtori i Përgjithshëm i Binance tha se tema e kriptomonedhave është bërë kryefjala në një prej storjeve të CCTV, e cila është burimi kryesor i transmetimeve televizive në vend.

Zhao beson se ky është një tregues i një rritjeje të afërt, bazuar në qëndrimin e njohur më parë të autoriteteve kineze ndaj kriptomonedhave.

Image
Foto ilustrim

Në përgjithësi, mendimi i Stefan Lutzqë e fundit kriza e vitit ndihmoi në pastrimin e tregut dhe sjelljen e lojtarëve në një nivel të ri është mjaft objektive. Është e rëndësishme të kihet parasysh se realiteti i ri kërkon politika të reja nga ana e kompanive të kriptove që duhet të fitojnë dhe ruajnë besimin e investitorëve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat