Këto janë risitë e orëve Apple Watch 9 dhe Apple Watch Ultra 2

Teknologji

Këto janë risitë e orëve Apple Watch 9 dhe Apple Watch Ultra 2

Më: 13 shtator 2023 Në ora: 21:14
Apple Watch 9

Në ngjarjen e djeshme “Wonderlust”, kompania Apple përveç serisë iPhone 15 prezantoi edhe orët inteligjente Apple Watch Series 9 me çipa të rinj S9.

Këto janë çipat më të fortë që Apple ka vendosur ndonjëherë në orët inteligjente dhe ato do të përmirësojnë më tej punën dhe funksionet e orëve inteligjente që kanë pushtuar tregun me funksionet dhe dizajnin e tyre.

Çipi i ri S9 është 60 për qind më i shpejtë se paraardhësi i tij dhe Apple Watch 9, ashtu si ekranet e serisë së re të iPhone, vjen me një ndriçim maksimal të ekranit prej 2000 nits, në mënyrë që përdorimi dhe dukshmëria e tij të lehtësohen në dritën më të fortë të ditës.

Çipi S9 mundësoi një sërë përmirësimesh zhvillimi që e bëjnë më të lehtë përdorimin e Apple Watch të ri, kryesisht të lidhura me komunikimin me asistentin Siri dhe funksione të tjera si këputja e gishtave me të cilat Apple Watch në fakt kryen një detyrë specifike.

Këto janë disa nga veçoritë më të rëndësishme të serisë standarde Apple Watch 9, dhe gjithashtu ka opsione të karikimit të shpejtë, monitorimin e ciklit, zbulimin e përplasjeve dhe një opsion më të saktë të gjetjes së telefonit.

Nga ana tjetër, versioni i pathyeshëm i orës inteligjente Ultra nga Apple mori pasardhësin e tij. Apple Watch Ultra 2 është gjithashtu i pajisur me një çip të ri dhe ekrani i tij është shumë më i fortë se versioni standard, pasi ka një shkëlqim prej 3000 nits. Një veçori e veçantë e kësaj risie është jeta e baterisë prej 36 orësh me një karikim të vetëm ose 72 orë në modalitetin me fuqi të ulët.

Apple Watch Ultra 2 i ri mundëson përdorimin në një lartësi prej -500 deri në 9000 metra, ka një sistem gjurmimi më të saktë GPS, ngjyra të reja të brezit të dorës, mundëson zhytjen në një thellësi prej 40 metrash, opsione të reja për monitorimin e aktiviteteve sportive dhe, si Apple Watch 9, opsioni “DoubleTap”, pra këputja e gishtit për një aktivitet specifik.

Apple Watch 9 kushton 399 dollarë (372 euro) dhe vjen në ngjyrë argjendi, ari, të zezë, rozë dhe të kuqe, ndërsa Apple Watch Ultra 2 kushton 799 dollarë (745 euro).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat