Chrome po merr një mënyrë edhe më diskrete për të punuar në mënyrë anonime

Teknologji

Chrome po merr një mënyrë edhe më diskrete për të punuar në mënyrë anonime

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 00:20
Chrome

Përdoruesit që testojnë veçoritë në versionin Canary të Google Chrome (të cilin vetë Google e konsideron versionin më eksperimental të shfletuesit të internetit) kanë vërejtur një veçori të re të fshehur – aftësinë për të fshehur shikimin tuaj të përmbajtjes së medias, të tilla si shikimi i videove, ndërsa jeni në modalitetin “i fshehtë”.

Për ta arritur këtë, Chrome nuk shfaq më në mënyrë selektive përmbajtjen e medias ose meta të dhënat e saj (në thelb informacion rreth medias që luhet) në panelin e kontrollit të mediave të sistemit tuaj operativ, duke lejuar fshehjen më të lehtë. Funksioni quhet “Hide media metadata in the flags menu when in Incognito”.

Windows Latest ishte i pari që raportoi këtë shtesë të re dhe gjeti prova të reja për të në Chromium Gerrit, një platformë e bazuar në ueb që pret projektin Chromium me burim të hapur të Google për njerëzit që të kontribuojnë në kodin e tij dhe përmban disa referenca për këtë funksion të ri.

Windows Latest gjithashtu thekson se Google dëshiron ta sjellë këtë veçori në të gjitha sistemet për të cilat Chrome është i disponueshëm, si Windows, Mac, Linux, Chrome OS, si dhe sistemet operative mobile si Android dhe iOS.

Kur e aktivizoni këtë veçori në Windows, Chrome ndalon shfaqjen e informacionit të medias si titujt, artistët, veprat artistike dhe detaje të tjera në dritaren e kontrollit të medias ose në sirtarin e sistemit të Windows. Kjo gjithashtu parandalon që ky informacion të shfaqet në ekranin e kyçjes së pajisjes. Në vend të kësaj, ajo që do të shfaqet është logoja e Google Incognito dhe teksti “Ueb-faqja po luan një video”.

Ky ndryshim do të rregullojë atë që më parë ishte një vrimë privatësie që shfaqte informacione rreth përmbajtjes së medias së hapur, edhe kur ishte në modalitetin e minimizuar ose të shikimit paraprak.

Pjesa e kodit të Chromium që e bën të mundur këtë është MediaSession Client API e sapokrijuar, e cila maskon në mënyrë specifike metadatat e medias dhe e zëvendëson atë me informacionin e mbajtësit të vendndodhjes. Versioni i Chrome i kësaj API quhet SystemMediaControls API dhe aktivizohet në mënyrë specifike kur shfletuesi është në modalitetin e fshehtë.

Ky funksion ka të ngjarë të përfshihet në një përditësim të ardhshëm të Chrome, ka shumë të ngjarë të njëjtin përditësim që do të sjellë dizajnin e ri të pritshëm të Chrome, i cili pritet të zbulohet më vonë këtë vit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat