Qasja në “Incognito” të Chrome nuk është gjithmonë privat, por ja se si mund ta ndryshoni atë

Teknologji

Qasja në “Incognito” të Chrome nuk është gjithmonë privat, por ja se si mund ta ndryshoni atë

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 15:09
Foto ilustrim

Shfletimi i uebit në Google Chrome mund të mos jetë aq privat sa mendoni.

Mënyra e funksionimit “Incognito” e Chrome, e cila në letër shërben si një metodë e shfletimit anonim të Internetit, megjithatë lë gjurmë sipas të dhënave të zbuluara së fundmi – dyshohet se vetë punonjësit e Google po ankohen për probleme me privatësinë e shfletuesit.

Ndër të tjera, ai thotë se modaliteti “Incognito” i Chrome nuk është vërtet një shfletim privat, por thjesht vendos disa kufizime në atë që ruhet dhe ndahet, dhe këto kufizime nuk janë veçanërisht efektive në mbrojtjen e privatësisë sonë.

Për më tepër, duke pasur parasysh deklaratat e Google në lidhje me modalitetin “Incognito” dhe çfarë saktësisht u ofron përdoruesve, përdoruesi mesatar do të priste që çaktivizimi i cilësimit të quajtur “historia e vendndodhjes” do të thotë që historia e tyre e vendndodhjes nuk gjurmohet më, megjithatë, edhe kur ” vendndodhjen historia”, Google vazhdon të gjurmojë historikun e vendndodhjes së një përdoruesi nëse përdoruesit nuk bëjnë përpjekje për ta çaktivizuar vetë këtë opsion brenda një ndërfaqeje të ndërlikuar plot me cilësime në dukje të palidhura.

Kur je në modalitetin e fshehtë, Google mund të gjurmojë përsëri çdo kërkim tënd dhe të dijë ende kur ke klikuar në një nga sugjerimet që të janë ofruar. Çdo faqe interneti që vizitoni në modalitetin e fshehtë mund t’ju gjurmojë sepse modaliteti i fshehtë nuk e fsheh adresën tuaj IP të shtëpisë nga faqja e internetit që vizitoni në internet. IP-ja juaj ende zgjidh kërkesat tuaja DNS, që do të thotë se mund të gjurmojë çdo URL që vizitoni dhe të mbajë një bazë të dhënash të historisë tuaj të internetit dhe potencialisht t’i ndajë ato të dhëna me palët e treta, shkruan PC Chip.

Në fakt, avantazhi kryesor i modalitetit të fshehtë është se parandalon grumbullimin e “cookie” të vazhdueshme në pajisjen tuaj. Kur mbyllni skedën anonime, të gjitha ‘cookie’ e mbetura në shfletuesin tuaj gjatë atij shfletimi fshihen. Kjo në thelb do të thotë që herën tjetër që të përdorni shfletuesin tuaj dhe të vizitoni një faqe interneti, ata nuk mund t’ju gjurmojnë duke përdorur ato cookie të vjetra.

Nëse modaliteti i fshehtë i Chrome nuk është i mjaftueshëm për ju, ka mënyra më të mira për ta mbajtur privat shfletimin tuaj në internet. Si fillim, mos hyni në asnjë llogari personale dhe përdorni një VPN për të fshehur adresën tuaj IP.

Ju gjithashtu keni në dispozicion një numër shtesash të shfletuesit që bllokojnë serverët dhe gjurmuesit e reklamave. Nuk ka asnjë mënyrë të përsosur për të siguruar privatësinë tuaj në internet, por një kombinim i disa shtesave, një VPN mund të jetë një zgjidhje solide.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat