Raportohet se shefi i politikës së X për Indi dhe Azi Jugor ka dhënë dorëheqje

Teknologji

Raportohet se shefi i politikës së X për Indi dhe Azi Jugor ka dhënë dorëheqje

Më: 24 shtator 2023 Në ora: 06:46
Samiran Gupta

Shefi i politikës së platformës së mediave sociale X për Indinë dhe Azinë Jugore, Samiran Gupta, ka dhënë dorëheqjen, thanë dy burime, një largim kryesor që vjen përpara zgjedhjeve në Indi dhe ndërsa kompania lufton një betejë gjyqësore me Nju Delhi për heqjen e përmbajtjes.

Gupta ishte punonjësi më i vjetër në Indi për X, i njohur më parë si Twitter, dhe sipas profilit të tij në LinkedIn ai ishte përgjegjës për “çështjet kryesore të politikave të lidhura me përmbajtjen”.

Ai gjithashtu ushtronte edhe pozitën për “mbrojtjen e pozicionit të Twitter me zhvillimet e politikave të reja dhe mbështetjen e organizatës së shitjeve brenda vendit”, raporton Reuters.

Mandati i Gupta-s në X përfundoi në shtator, sipas profilit LinkedIn të Gupta-s, i cili tha se ai “mundësoi udhëheqjen e tranzicionit për blerjen e postimeve në Twitter nga Elon Musk i udhëhequr nga X-Corp”.

Ai i ishte bashkuar kompanisë në shkurt 2022, tetë muaj para se Musk të përfundonte blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të Twitter.

X numëron Indinë si një treg kyç, me rreth 27 milionë përdorues. Kryeministri Narendra Modi dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë janë përdorues të rregullt të platformës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat