Inteligjenca Artificiale po u shkakton probleme ligjore Bashkimit Evropian

Teknologji

Inteligjenca Artificiale po u shkakton probleme ligjore Bashkimit Evropian

Më: 1 dhjetor 2023 Në ora: 22:27
Inteligjenca Artificiale

Ligjvënësit e Bashkimit Evropian nuk mund të bien dakord se si të rregullojnë sisteme të tilla si ChatGPT, si pjesë e një rregullimi ligjor që synon të mbajë nën kontroll inteligjencën artificiale (AI), thanë gjashtë burime të paidentifikuara.

Negociatorët po takohen sot përpara bisedimeve përfundimtare që do të mbahen më 6 dhjetor mbi “modelet themelore” ose AI gjeneruese, e cila është bërë një pengesë e madhe në negociatat mbi një ligj të propozuar të BE-së për AI, thanë burimet, të cilët nuk pranuan të përmendeshin sepse biseda është konfidenciale, njoftoi reuters.

Modelet bazë si ai i krijuar nga OpenAI i mbështetur nga Microsoft janë sisteme të AI të trajnuar në grupe të mëdha të dhënash, me aftësinë për të mësuar nga të dhënat e reja për të kryer detyra të ndryshme.

Pas dy vitesh negociata, projektligji u miratua në maj në Parlamentin Evropian. Projekt-rregullat e AI tani duhet të miratohen në takimet ndërmjet përfaqësuesve të Parlamentit Evropian, Këshillit dhe Komisionit Evropian.

Ekspertët nga vendet e BE-së do të takohen për të sqaruar pozicionin mbi kornizat e modelit, qasjen në kodin burimor, penalitetet dhe tema të tjera, ndërsa eurodeputetët gjithashtu mblidhen për të finalizuar pozicionin e tyre.

Nëse nuk mund të bien dakord, ekziston rreziku që akti të vonohet për shkak të mungesës së kohës para zgjedhjeve parlamentare evropiane të vitit të ardhshëm.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat