Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

Teknologji

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 14:41

Informacioni i ri i publikuar nga MacRumors thotë se Apple do të përfshijë butonin “Action” në të gjitha modelet e serisë së ardhshme të telefonave celularë iPhone 16.

Butoni i veprimit pason atë “mute” dhe është ekskluziv për iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max të këtij viti, por duket se do të ndryshojë vitin e ardhshëm, në mënyrë që iPhone 16 “bazë” dhe iPhone 16 Plus ta marrin atë.

Ky buton do të jetë kapacitiv dhe jo një çelës mekanik me një sensor reagimi të forcës të ngjashëm me sensorët TouchID në iPhone-ët e vjetër dhe tastierën e gjurmës Force Touch në MacBook.

Butoni i ri “Action” në pajisjet e serisë iPhone 16 do të bashkohet nga një buton Capture Capacitive i vendosur në anën e djathtë poshtë butonit “power”.

Apple thuhet se po eksperimenton me madhësi të ndryshme të butonit Action, duke përfshirë butona më të mëdhenj se iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max.

Gjenerata e ardhshme e iPhone SE, që pritet në vitin 2025, do të ketë gjithashtu një buton Action.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat