Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Teknologji

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 14:14
Foto ilustrim

Aplikacioni popullor i transmetimit të muzikës, Spotify, do të shkurtojë pothuajse një të pestën e fuqisë së tij punëtore, pavarësisht nga një fitim prej 65 milionë eurosh, sipas shifrave të tij të fundit.

Raundi i fundit i shkurtimeve të punës nga firma do të prekë rreth 1,500 njerëz – që është 17% e totalit aktual prej 9,300 punonjësish, shkruajnë mediat e huaja.

Dhe ky është raundi i tretë i humbjeve të vendeve të punës në firmën e transmetimit këtë vit, me 200 punëtorë të liruar në qershor dhe 600 të tjerë në janar.

Lajmi vjen pasi kompania publikoi një fitim në tre muajt deri në shtator – fitimi i saj i parë tremujor në një vit – pasi rriti çmimet dhe raportoi një rritje të abonentëve.

Spotify aktualisht ka 601 milionë përdorues, nga 345 milionë në fund të vitit 2020.

Por shefi ekzekutiv i saj, Daniel Ek, tha në një letër drejtuar punonjësve se kompania punësoi “më shumë” në 2020 dhe 2021. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat