Altman me plan ambicioz për Inteligjencën Artificiale, por i duhen shtatë miliardë dollarë

Teknologji

Altman me plan ambicioz për Inteligjencën Artificiale, por i duhen shtatë miliardë dollarë

Më: 11 shkurt 2024 Në ora: 07:34
Sam Altman

Sam Altman, pas dramës së vitit të kaluar me shkarkimet dhe rikthimet në detyrë, tashmë është “qetësuar” dhe ka përgatitur një plan ambicioz.

Tashmë duket se inteligjenca artificiale (AI) është tema kudo që kthehemi, dhe me të drejtë – AI mund të “shpëtojë” vërtet njerëzit nga punët e mërzitshme nga njëra anë dhe të përmirësojë përvoja të ndryshme nga ana tjetër.

Ndoshta më përgjegjës për zbulimin e inteligjencës artificiale në temat më të rëndësishme në botë është ChatGPT, një model gjuhësor i zhvilluar nga OpenAI. Në krye të asaj kompanie është Sam Altman, i cili beson se për trajnimin e ardhshëm të teknologjisë artificiale do të duhej të investoheshin pesë deri në shtatë miliardë dollarë.

Kjo shumë tingëllon e pabesueshme, por gazetarët nga WSJ që folën me njerëz të afërt me Altman pohojnë se kjo është pikërisht ajo që ai pohoi. Ato para jo vetëm që do të blinin dhe prodhonin çipa të avancuar, por do të përdoreshin gjithashtu për energjinë e nevojshme për të drejtuar atë pajisje.

Propozimi i tij është që OpenAI, prodhuesit e çipave dhe kompanitë energjetike të bashkëpunojnë për të ndërtuar fabrika të reja ku do të prodhoheshin përpunues dhe klienti më i madh, natyrisht, do të ishte OpenAI.

Kohët e fundit ai tha se nevojitet një infrastrukturë më e mirë globalisht dhe tashmë ka kërkuar ndihmë financiare si nga qeveria e SHBA ashtu edhe nga Emiratet e Bashkuara Arabe. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat