Jak kolory i dźwięki gier losowych stymulują do zabawy?

Teknologji

Jak kolory i dźwięki gier losowych stymulują do zabawy?

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 09:40
Foto ilustrim

Psychologia projektu gry losowej: istota kolorystyki oraz dźwięków rozgrywki

Wszelkiego rodzaju gry losowe oddziałują na psychikę i zachowanie swoich odbiorców. Jeżeli ktoś zacznie się nad tym zastanawiać, to z pewnością skupi się przede wszystkim na samym aspekcie rozgrywki, który oddziałuje na emocje odbiorcy poprzez ryzyko i dopaminę, wydzielającą się podczas trafienia wygranej. Okazuje się jednak, że zakres psychologiczny, wpływający na odbiorców gier losowych, jest znacznie szerszy i widać to w praktycznie każdej grze – czy to GG Bet Casino, czy dowolny inny portal.

Czy to źle? Niekoniecznie. To zapewnienie, że rozgrywka będzie kojarzyła się z czymś przyjemnym i dostarczy satysfakcjonującą rozgrywkę dla każdego. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego twórcy gier decydują się na konkretne zabiegi z zakresu grafiki i dźwięków w grach losowych i baw się z pełną świadomością tego, jak może to na Ciebie wpływać.

Kolorystyka gier losowych i jej analiza

Kolorystyka odgrywa niezwykle istotną rolę w projektowaniu gier dla sektora iGamingu. Twórcy bardzo szybko zwrócili uwagę na to, że symbole wyświetlane na automatach oraz ich kolory mają duże przełożenie na popularność danej produkcji. Gracze chętniej bawili się na tych, które miały przyjemną kolorystykę, mocno nasycone barwy i kojarzyły się z czymś przyjemnym. Dzięki temu rozgrywka staje się atrakcyjniejsza, wciągająca i zachęcająca do dłuższej zabawy – nawet jeżeli proponuje to samo, co inne – praktycznie tak samo wyglądające produkcje.

Znaczenie kolorów

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają bardzo istotny wpływ na psychikę człowieka, co wynika przede wszystkim z naszych uwarunkowań genetycznych i życia na ziemi. W popularnych grach losowych stosuje się przede wszystkim pięć mocno nasyconych barw. Przyglądając się klasycznym automatom do gier, okaże się, że każda z tych barw występuje w ich repertuarze, a najczęściej są też reprezentowane przez konkretny owoc.

Czerwony – kojarzy się z energią, ekscytacją oraz ryzykiem. Jego zadaniem jest zachęcenie do rozgrywki i wywołanie ekscytacji.

Zielony – to przede wszystkim bezpieczeństwo, spokój, szczęście oraz bogactwo. Kolor ten może być wykorzystywany do tonowania atmosfery i wskazania graczowi, że wygrał.

Niebieski – to zaufanie, spokój i stabilność, która jest tak bardzo istotna podczas korzystania z gier losowych. Ma na celu stworzenie atmosfery rzetelności i bezpieczeństwa.

Fioletowy – kojarzy się z luksusem, tajemnicą oraz mistycyzmem. Bywa wykorzystywany w celu stworzenia oryginalnej atmosfery i poczucia ekscytacji.

Żółty – to optymizm, radość oraz energia. Jego zadaniem jest utworzenie bardziej przyjaznej atmosfery, która zachęci do dalszej zabawy.

Kulturowe znaczenie kolorów

Istotne znaczenie w odbiorze konkretnych barw może mieć czynnik kulturowy, który będzie się różnił od regionu, z którego pochodzi dany gracz. Za przykład może posłużyć biel, która w niektórych regionach świata kojarzy się ze śmiercią, a w innych ze szczęściem i czystością.

Dlatego projektujący gry muszą zwracać także uwagę na grupę docelową swoich produkcji. To przede wszystkim dlatego, wybierając się do Azji, można dostrzec, że kolorystyka stosowana w miejscach publicznych, domach, czy grach, znacząco odbiega od europejskich standardów. Twórcy muszą brać pod uwagę także te czynniki i tworzyć gry albo w uniwersalny sposób, albo skupiając się na konkretnej grupie docelowej.

Dodatkowe zagadnienia związane z psychologią barw

Psychologia kolorów jest znacznie bardziej rozbudowana i obejmuje także kilka dodatkowych czynników, które mają bardzo duże znaczenie:

Temperatura barwy. Ciepłe kolory mogą zachęcać i zwracać na siebie uwagę. Z kolei zimniejsze barwy, jak zieleń, czy niebieski mogą tonować nastrój, uspokajać oraz relaksować.

Nasycenie i odcień koloru. Mocno nasycone barwy będą rzucać się w oczy, wywoływać emocje. Przykładowo błękit może kojarzyć się ze spokojem i poczuciem zaufania, z kolei granat to tajemnica i moc.

Warto też zaznaczyć, że kolory niekoniecznie muszą spełniać taką funkcję. Twórcy często nadają kierunek przewodni dla stylistyki swojej produkcji i starają się tego trzymać. Jest to podyktowane właśnie tym, do kogo skierowany będzie dany tytuł, ale przestrzegamy przed nadinterpretowaniem kolorystyki gry, ponieważ część barw może zostać wykorzystana bez wyraźnego powodu.

Dźwięki gier losowych

W tym przypadku mowa przede wszystkim o automatach do gier i coraz popularniejszych produkcjach typu „inne”. Dźwięk ma za zadanie zbudowanie odpowiedniej atmosfery zabawy. Gracz powinien móc wczuć się w rozgrywkę i być zmotywowany do dalszej gry. Dlatego automaty tematyczne często mają dostosowaną muzykę – produkcje o tematyce egipskiej zaproponują typową oprawę z tego regionu, a sloty, których akcja dzieje się na morzu, zaproponują szum fal.

Istotny będzie też dźwięk samej wygranej, który musi być wyraźny i prosty, żeby zapadał w pamięć i wiązał się z czymś przyjemnym. Następnie za każdym razem, kiedy uda się coś trafić, co zostanie zakomunikowane odpowiednim efektem dźwiękowym, gracz podświadomie poczuje euforię.

Psychologia kolorystyki i dźwięku, czy manipulacja?

To, że twórcy gier chcą wpływać na swoich odbiorców, nie podlega dyskusji. Jednak warto zwrócić uwagę, że tak robią wszystkie branże – spożywcza, telewizyjna, marketingowa – każdy stosuje te zabiegi i oczywiście robią to dla własnych korzyści. Jednak dzięki temu odbiorca otrzymuje spersonalizowany pod siebie produkt, który jest dostosowany do jego wymagań i zapewnia mu możliwie najprzyjemniejszą rozgrywkę. Dlatego trudno mówić tu o manipulacji. To raczej zoptymalizowanie rozgrywki pod kątem jakości zabawy i emocji z niej płynących.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat