Firma e çipave Nvidia arrin vlerën prej 2 trilionë dollarë

Teknologji

Firma e çipave Nvidia arrin vlerën prej 2 trilionë dollarë

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 21:40
Foto ilustrim

Vlera e tregut e Nvidia ka arritur në mbi 2 trilionë dollarë (rreth 1,848,684 euro), një moment historik i ri në ngjitjen e shpejtë të prodhuesit të çipave në radhët e kompanive më të vlefshme në botë.

Aksionet në firmën e Silicon Valley u rritën me më shumë se 4% në tregtinë e mëngjesit të premten përpara se të bien pak, shkruajnë mediat e huaja.

Fitimet zgjeruan një rritje pas raportit të fitimeve të kompanisë këtë javë.

Kompania po përfiton nga përparimet në inteligjencën artificiale (AI), të cilat kanë fuqizuar kërkesën për çipat e saj.

Kompania, e cila u bë me vlerë 1 trilion dollarë më pak se një vit më parë, tani renditet si kompania e katërt më e vlefshme në botë e tregtuar publikisht, pas Microsoft, Apple dhe Saudi Aramco.

E themeluar në vitin 1993, Nvidia fillimisht ishte e njohur për prodhimin e llojit të çipave kompjuterikë për grafikë, veçanërisht për lojërat kompjuterike.

Dhe tani shihet si një kompani kryesore për t’u parë për të parë se sa shpejt po përhapet teknologjia e fuqizuar nga AI në të gjithë botën e biznesit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat