​Meta përballet me reagime për mesazhet private të Facebook me Netflix

Teknologji

​Meta përballet me reagime për mesazhet private të Facebook me Netflix

Më: 3 prill 2024 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Kompania mëmë e Facebook, Meta, po përballet me reagime të forta përmes mediave sociale mes pretendimeve se ka ndarë mesazhet private të përdoruesve me Netflix.

Dokumentet në një padi të ngritur kundër Metës në SHBA të martën thanë se kompania dyshohet se i ka dhënë Netflix qasje në mesazhet private të përdoruesve të Facebook për rreth një dekadë.

Zbulimi shkaktoi zemërim në internet për ndarjen e mesazheve të përdoruesve të Facebook me Netflix, pas raportimeve për një marrëveshje me vlerë disa qindra milionë dollarë mes Meta dhe kompanisë së transmetimit.

Elon Musk, CEO i Tesla dhe SpaceX, u shpreh i habitur për X. Por drejtori i komunikimit të Metës, Andy Stone, sqaroi në X se mesazhet private nuk u ndanë me Netflix.

Stone tha se marrëveshja midis Netflix dhe Meta i lejoi përdoruesit të ndajnë përmbajtjen që shikonin drejtpërdrejt nga aplikacioni Netflix me miqtë e tyre në Facebook dhe ai theksoi se marrëveshje të tilla janë të zakonshme në industri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat