Narzędzia na produktywność w pracy zdalnej w 2024 roku

Teknologji

Narzędzia na produktywność w pracy zdalnej w 2024 roku

Më: 10 prill 2024 Në ora: 20:11
Foto ilustrim

Ostatnie lata to czas wzmożonego zapotrzebowania na pracę zdalną. To idealne rozwiązanie w niektórych branżach. Zapewnia optymalne warunki zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Oczywiście często można się natknąć na negatywne opinie, że gracz np. będzie grał w kasynie ICE lub oglądał seriale na Netflixie, ale jeśli praca zdalna została odpowiednio dopracowana, to takie rzeczy z pewnością nie będą miały miejsca. Najczęściej pracownik ma swobodę i większą ilość czasu na tę samą pracę, a pracodawca ponosi znacznie niższe koszty.

Nie należy zapominać o kluczowym czynniku — produktywności. W pracy zdalnej najczęściej chodzi o to, że najlepiej zarabiają ci, którzy są najbardziej produktywni, a to niekoniecznie oznacza pracowanie po kilkanaście godzin. Czasem wystarczy po prostu zoptymalizować i ułatwić sobie pracę, aby zarabiać znacznie więcej, ale w tym samym czasie. To z kolei można osiągnąć przez zastosowanie odpowiedniego oprogramowania oraz najnowszych technologii ułatwiających pracę.

Narzędzia do organizacji pracy

Pierwszym, najważniejszym narzędziem, w jakie warto się zaopatrzyć, jest odpowiednie oprogramowanie do organizacji pracy. Czas, kiedy wszystko po prostu katalogowało się na komputerze i opisywało w tabelkach Excel lub Google Sheet już dawno minęły. Dzisiaj można korzystać ze znacznie wygodniejszych metod organizacji pracy i to w formie otwartej — z dostępem dla osób z zewnątrz, którym można przydzielać i organizować zadania. Oto kilka interesujących serwisów tego typu:

Notion

Obecnie najpopularniejsza platforma, którą można określić pionierem organizacji pracy, zadań domowych i wielu innych kwestii. Usługa działa w taki sposób, że użytkownik sam może opracować pomysł, do czego chce ją wykorzystać. Twórcy udostępniają taką możliwość, zapewniając tworzenie różnych grup tematycznych.

Notion polega na tworzeniu stron i podstron, zawierających zadania. Można im nadawać tagi, opisy, przypisywać konkretnym osobom i wyznaczać terminy. Każdy element można komentować, czy przypisywać danej osobie.

Dużą zaletą jest możliwość dodawania linków z plikami wideo, które automatycznie są dostępne do wyświetlania; czy zaawansowany edytor tekstowy, który znacząco ułatwia pracę w projektach dla copywriterów. Wszystko jest intuicyjne, wygodne i po prostu przyjemne w użytkowaniu.

ClickUp

To bardzo podobne narzędzie do wyżej opisanego. Często stosowana raczej przez firmy zarządzające różnymi projektami i pracownikami. Dlatego najczęściej jest wybierany przez zatrudniających i organizujących różne projekty. Tak samo pozwala na katalogowanie zadań, dokumentów, organizowania terminów i przydzielanie pracowników. Umożliwia też wygodną komunikację pomiędzy osobami pracującymi w tym samym projekcie.

Loop

To odpowiedź Microsoftu na Notion. Program ma być sprzężony z innymi aplikacjami środowiska Microsoft 365 i dodatkowo ma działać na bardzo podobnych zasadach do wyżej wspomnianych narzędzi. Aktualnie jednak jest w fazie rozwoju i znajduje się dobre kilka lat za swoim głównym konkurentem. Dlatego obecnie służy raczej to katalogowania zadań, tworzenia i udostępniania treści, ale nie daje jeszcze tak bardzo zaawansowanych możliwości, jak powyższe narzędzia. Jeżeli ktoś pracuje w środowisku Microsoft 365, to Loop z pewnością okaże się pomocny.

Komunikacja

Kluczową kwestią w pracy zdalnej jest komunikacja. Ze względu na brak bezpośredniego kontaktu, powinna być zorganizowana w sposób wygodny i szybki. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie, które pozwoli na wymianę zdań, plików, czy zrzutów ekranu. Oto najpopularniejsze programy do komunikacji:

Skype — podstawowy komunikator internetowy, który jest znany chyba wszystkim użytkownikom systemu Windows. Program pozwala wymieniać się wiadomościami oraz organizować połączenia wideo głosowe. Dodatkowo umożliwia tworzenie grup, co ułatwi pracę nad większymi projektami.

Zoom — specjalistyczne i bardzo wygodne narzędzie to organizowania wideokonferencji z możliwością czatu, komentarzy, nagrywania i prowadzenia webinarów.

MS Teams — jedna z najpopularniejszych platform Microsoftu, która jest sprzężona z platformą Microsoft 365. Pozwala na tworzenie kanałów komunikacji, tworzenia czatów i organizowania spotkań pracowników.

Google Chat — bardzo proste i wygodne narzędzie do komunikacji tekstowej. Idealnie sprawdza się w sytuacji, kiedy ktoś nie chce wysyłać licznych krótkich wiadomości e-mail. Zamiast tego wystarczy po prostu napisać na czacie.

Slack — zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie do organizacji pracy w dużych zespołach. Spora część światowych korporacji pracuje właśnie na Slacku, a zwłaszcza te, które organizują duże projekty z pracownikami zdalnymi.

Jeżeli ktoś tworzy mniejsze projekty, to równie dobrze sprawdzą się klasyczne komunikatory, jak WhatsApp, czy Messenger, ponieważ na nich również można tworzyć grupy. Warto jednak pamiętać, że wtedy nie oddziela się już tak bardzo życia prywatnego od pracy.

Sztuczna inteligencja jest bardzo istotna, ale warto na nią uważać

Żyjemy w czasach sztucznej inteligencji. Osoby, które nauczą się z niej korzystać w inteligentny sposób, mogą bardzo dużo zyskać. Warto jednak pamiętać, że AI nadal ma duże ograniczenia. Nie zastąpi człowieka w pisaniu, czy tłumaczeniu, ponieważ nadal popełnia wiele błędów i ma problem z interpretacją kluczowych czynników. Można się nią posiłkować, ale ostateczna praca powinna być wykonana zawsze przez człowieka. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystko zostało zrobione tak, jak się tego chciało.

Wielu z producentów wyżej wspomnianych narzędzia wdraża w swoje struktury narzędzia AI, co jest pozytywną informacją. Dzięki temu z biegiem czasu praca na nich będzie jeszcze wygodniejsza, przyjemniejsza i wydajniejsza.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat